Perfekcjonizm- symbol naszych czasów, wbrew pozorom ściśle związany z poczuciem winy. Obecnie kultura coraz częściej wywiera presję na bycie perfekcyjnym na wielu płaszczyznach- zawodowej, naukowej, rodzinnej czy seksualnej. Dlaczego niektóre osoby dążą do bycia ideałem w każdej sferze? Czy powinniśmy podziwiać takich ludzi, zazdrościć pomimo, że ponoszą koszty swojego sukcesu? Czy bycie wyróżniającym się daje szczęście czy wręcz odwrotnie?

Struktury osobowości

             Na początku warto przyjrzeć się strukturom, które tworzą osobowość każdego człowieka:

ID- struktura ściśle związana z nieświadomymi, prymitywnymi, biologicznymi popędami. Id kieruje się zasadą przyjemności oraz reprezentuje wewnętrzny świat subiektywnych doznań każdego człowieka. Celem jest likwidacja napięcia poprzez zaspokojenie popędów. Przenosząc taką definicję na grunt życia codziennego, można sobie wyobrazić, że istota która kieruje się wyłącznie sygnałami z id, w momencie odczucia popędu seksualnego natychmiast go zaspokaja, nie biorąc pod uwagę warunków zewnętrznych np. przebywania w miejscu publicznym. Liczy się zaspokojenie popędu oraz rozładowanie napięcia. Z drugiej strony blokowanie, nie uwzględnianie informacji płynących z id może prowadzić do zaburzeń zdrowia psychicznego np. w postaci lęków. Prawdopodobnie wyparte i zablokowane treści objawiają się w postaci marzeń sennych, symboli.

SUPEREGO- struktura osobowości związana z kontrolowaniem tzw. JA IDEALNE. Potocznie  superego można porównać z sumieniem, a więc normami i zasadami wpajanymi poprzez daną kulturę czy rodziców. Superego jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie, szanowania norm, nie wchodzenia w konflikty z prawem. Jednak zbyt surowe superego powoduje dążenie do nieosiągalnego ideału, co rodzi ogromne poczucie winy, niskie poczucie własnej wartości, ciągłe próby bycia perfekcyjnym bez przyzwolenia na błędy czy niewiedzę. Jeżeli rodzic jest w stosunku do dziecka bardzo surowy, nigdy nie okazuje zadowolenia, w życiu dorosłym superego, które reprezentuje surowego rodzica może prowadzić do wielu trudności ze zdrowiem psychicznym np. w postaci depresji. Dziecko nie zasłużyło sobie na bezwarunkową miłość, w dorosłości nie potrafi pokochać siebie samego.

EGO- jest strukturą, która spaja wewnętrzne id z zewnętrznym superego. Próbuje łączyć nieświadome popędy, impulsy z zewnętrznymi normami społecznymi. Decyduje o stopniu w jakim człowiek może podążać za impulsami, nie łamiąc przy tym zasad współżycia społecznego.

Perfekcjonizm i jego konsekwencje

             Wracając do perfekcjonizmu…. jest on ściśle związany z surowym, karcącym superego. Wieczna walka o bycie najlepszym pracownikiem, partnerem, kochankiem czy rodzicem może prowadzić do licznych frustracji.  Mimo podziwu ze stronych innych ludzi, osoba perfekcjonistyczna nigdy nie zaznaje ulgi. Nigdy nie jest wystarczająco dobra, gdyż ideał jest niedościgniony. Taki przewlekły stan może być przyczyną licznych trudności zarówno psychicznych jak i psychosomatycznych. Napięcie wywołane zbyt wygórowanymi wymogami superego stanowi ryzyko popadania m.in. w uzależnienia, depresję, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne.

             Osoby, które pozornie odnoszą sukcesy na wielu płaszczyznach oraz są obiektem zazdrości, wzorem do naśladowania, mogą płacić za to ogromną cenę. Kultura często nakręca presję oraz wymogi, które powinny być spełnione. Możliwe, że proste, poukładane oraz jasno określone role w życiu naszych przodków, dawały więcej szczęścia oraz spokoju niż modne przekleństwo naszych czasów jakim jest perfekcjonizm, dążenie do ideału. Dlatego sztuką jest cieszyć się każdym dniem, najmniejszym sukcesem, a porażki traktować jako naukę na przyszłość, samorozwój. Życie z założenia nie jest łatwe, dlatego warto doceniać dobre chwile, które się w nim zdarzają.

Zapraszam do kontaktu https://www.martynastrag.pl


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *