Psychoterapia… proces budzący lęk, a jednocześnie ciekawość.
Wiele osób zastanawia się kiedy oraz czy w ogóle zgłosić się na psychoterapię. Początkowo trzeba zadać sobie pytanie „Czy chcę podjąć psychoterapię?”, następnie należy rozważyć kilka kwestii, aby zastanowić się nad swoją gotowością do rozpoczęcia procesu.

Czy jestem w stanie poświęcić czas?

Spotkania z terapeutą odbywają się w sposób regularny. Częstotliwość spotkań zależy od nurtu w którym prowadzona jest terapia. Jeżeli ustalimy, że sesje będą się odbywać np. co drugi wtorek o godzinie 17:00, zawsze będą odbywać się w ustalonym terminie. Oczywiście zdarzają się sytuacje losowe, które uniemożliwiają spotkanie np. choroba. Ważne jest, aby zrozumieć, że opuszczanie sesji negatywnie wpływa na proces terapeutyczny. Dlatego wskazane jest odwoływanie spotkań w sytuacjach wyjątkowych. Terapia to czas poświęcony samemu sobie, lepszemu poznaniu oraz rozpoznawaniu swoich potrzeb. To inwestycja w samego siebie.

Dlaczego chcę zgłosić się na psychoterapię?

Psychoterapia indywidualna

Powody dla których zgłaszamy się na terapię są bardzo różne.
Każdy człowiek doświadcza trudnych emocji w swoim życiu, takich jak smutek, przygnębienie, lęk, poczucie winy. Należy być uważnym na siebie samego. Jeżeli taki stan się przedłuża oraz utrudnia nam codzienne funkcjonowanie, warto poszukać pomocy specjalisty. Czasami sytuacje życiowe przekraczają nasze możliwości przystosowawcze, dobrze nam znane metody radzenia sobie z trudnościami przestają działać. W trakcie spotkań z terapeutą warto poszukiwać źródeł naszego samopoczucia, sposobów poradzenia sobie z trudnościami.
Można wieść spokojne, ułożone, względnie udane życie. Jednak czasami ludziom towarzyszy uczucie, że mimo to czegoś im brakuje. Pojawia się chęć zmiany. Co nas powstrzymuje przed dokonaniem zmian w życiu? Czasami jest to lęk, poczucie winy, brak kontaktu z własnymi potrzebami. W procesie terapeutycznym uczymy się dbać oraz lubić siebie samego, wsłuchiwać się w swoje potrzeby, jednocześnie nie raniąc innych. Wraz z terapeutą można zastanowić się co nas powstrzymuje, jak głęboko zakorzenione są nasze ograniczenia, skąd biorą się takie emocje. Psychoterapia pozwala poznać, zrozumieć siebie samego, skonfrontować się ze swoimi lękami oraz ograniczeniami. Pozwala żyć świadomie, rozumieć swoje reakcje.
Psychoterapia jest często ważnym elementem w leczeniu zaburzeń psychicznych. Z jednej strony osoba potrzebuje środków farmakologicznych, aby poprawić swoje codziennie funkcjonowanie. Z drugiej strony tylko w procesie psychoterapii można wspólnie poszukiwać źródeł choroby, przepracować je oraz zaakceptować jako ważną część swojej historii. Aby leczenie było efektywne, często należy integrować leczenie farmakologiczne z psychoterapią.

Terapia par

Częstym powodem zgłaszania się do psychoterapeuty są trudności w związku. Czasami dochodzimy do takiego momentu, że komunikacja z partnerem/partnerką wydaje nam się bardzo trudna. Codzienne sytuacje stają się powodem do kłótni, dostrzegamy wady partnera, a nie doceniamy zalet. Zdarza się, że coś raniącego wydarzyło się między nami, a wzajemna bliskość, intymność wydaje nam się niemożliwa. Jest wiele powodów rozpoczynania terapii małżeńskiej. Należy pamiętać, że każdy z nas miał różne wzorce w domu rodzinnym, a więc możliwe, że wizja naszej wspólnej rodziny też jest odmienna, co prowadzi do konfliktów. Odczuwając złość, żal zapominamy o wsłuchaniu się w potrzeby drugiej osoby. Terapia par pozwala na wzajemne zrozumienie, dostrzeżenie czego potrzebuje partner/ partnerka. Uświadamia czego oczekuję od związku. Czasami przypomina w kim się zakochałem, z kim budowałem bliskość i przywiązanie. Niekiedy pozwala się również rozstać. Jeżeli mamy poczucie, że tkwimy w błędnym kole, nie potrafimy rozmawiać o naszych problemach, sprawy codzienne są powodem do kłótni, warto poszukać pomocy specjalisty. Należy jednak pamiętać, że aby rozpocząć terapię małżeńską, dwie osoby muszą wyrazić chęć pracy nad związkiem.

Terapia rodzin

Czasami zdarza się, że rodzice zgłaszają terapeucie problem dziecka, a na spotkanie zapraszana jest cała rodzina. Taka sytuacja może wzbudzać lęk przed oceną, że jestem złym rodzicem. Zaproszenie wszystkich członków rodziny wynika z założenia, że rodzina jest systemem. System składa się z elementów (poszczególnych członków rodziny), które wzajemnie na siebie wpływają. Terapeuta rodzinny stara się zrozumieć w jaki sposób objawy prezentowane przez dziecko, mogą mówić o szerszym problemie rodziny. Okazuje się, że w trakcie zmian zachodzących w życiu rodzinnym (np. pojawienie się dziecka, efekt pustego gniazda), znane dotychczas mechanizmy przestają działać. Aby rodzina wróciła do równowagi, należy zrozumieć co się dzieje pomiędzy jej członkami, jak na siebie wpływają oraz poszukać nowych sposobów radzenia sobie z trudnościami. W trakcie sesji każdy ma możliwość wyrażenia swojego zdania, pokazania subiektywnej perspektywy. Terapeuta rodzinny nie ocenia, stara się zrozumieć każdego z członków rodziny. Aby oswoić się z tematyką terapii rodzinnej warto obejrzeć film dokumentalny z udziałem profesora Bogdana de Barbaro, przedstawiający sesję rodzinną:

https://vod.tvp.pl/website/nawet-nie-wiesz-jak-bardzo-cie-kocham

Jaka jest moja motywacja?

Najważniejszą kwestią przed podjęciem psychoterapii jest zadanie sobie samemu pytania „Czy rzeczywiście chcę?”. Należy pamiętać, że proces terapeutyczny jest niekiedy ciężką, wymagającą pracą, a psychoterapeuta jest jedynie towarzyszem. Czy problem z jakim się zgłaszam utrudnia mi codzienne funkcjonowanie, czy jestem gotowy podjąć długotrwałą pracę, aby wprowadzić w swoim życiu zmianę. Ważne jest aby potrzeba wypływała z wewnątrz, wtedy łatwiej będzie wytrwać w trudnych chwilach. Warto się zastanowić jakie możliwe cele chcę zrealizować. Celem nie jest zmiana drugiej osoby, celem jest wprowadzanie zmian w samym sobie, aby poprawiać relacje z innymi ludźmi. Psychoterapia nierzadko jest procesem długotrwałym, przerywanie jej nie jest korzystne. Należy mieć tego świadomość i zastanowić się, czy chcę zainwestować czas, pieniądze oraz swoją ciężką pracę.
Oczywiście po zadaniu sobie powyższych pytań nadal mogą pojawiać się wątpliwości i lęk przed nieznanym. Warto umówić się z terapeutą na spotkanie konsultacyjne, oswoić się z nową sytuacją oraz wspólnie podjąć decyzję, czy taka forma pomocy będzie korzystna.

Zapraszam do kontaktu https://www.martynastrag.pl


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *